Medlemsmøder

Præsteforeningen holder en gang årligt stiftsvise medlemsmøder.

På medlemsmødet drøftes foreningens anliggender, hovedbestyrelses politiske arbejde og aktuelle emner.

Her kan du se oversigt over medlemsmøderne i 2021

Medlemsmøder
24. august 2021

Aarhus

Fra Præsteforeningen kommer:
Per Bucholdt Andreasen

Fra folketinget kommer:
Daniel Toft Jakobsen (S),
Mette Hjermind Dencker (DF)

Kl. 16.30 – 21.00
Diakonhøjskolen
Lyseng Alle 15 H
8270 Højberg

Tilmelding: khoe@km.dk

Haderslev

Fra Præsteforeningen kommer:
Christen Staghøj Sinding

Fra folketinget kommer:
Hans Christian Schmidt (V)

Kl. 16.30 – 21.00
Hammelev Sognehus
Kirkeforte 4B
6500 Vojens

Tilmelding hahav@km.dk

Ribe

Fra Præsteforeningen kommer:
Niels Grunnet

Fra folketinget kommer:
Anders Kronborg (S)

Kl 16.30 – 21.00
Esbjerg Vandrehjem
Gl. Vardevej 80
6700 Esbjerg

Tilmelding: heih@km.dk

25. august 2021

Aalborg

Fra Præsteforeningen kommer:
Per Bucholdt Andreasen

Fra folketinget kommer:
Daniel Toft Jakobsen (S)

kl. 10.00 – 14.00
Hotel Søparken
Søparken 1
9440 Aabybro

Tilmelding: cetj@km.dk

Roskilde

Fra Præsteforeningen kommer:
Niels Grunnet

Fra folketinget kommer:
Louise Schack Elholm (V)
Christian Juhl (EL)

Kl 16.30 – 21.00
Emmanus
Højskolevej 9
4690 Haslev

Tilmelding: sfb@km.dk

Fyn

Fra Præsteforeningen kommer:
Christen Staghøj Sinding

Fra folketinget kommer:
Jane Heitmann (V)

Kl 16.30 – 21.00
Ansgar kirke
Sdr. Boulevard 1
5000 Odense

Tilmelding: mihl@km.dk

26. august 2021

Viborg

Fra Præsteforeningen kommer:
Per Bucholdt Andreasen

Fra folketinget kommer:
Søren Pape Poulsen (K)
Mads Fuglede (V)

Kl. 16.30 – 21.00
Golf Hotel
Hans Tausens Alle 2
8800 Viborg

Tilmeldin: mry@km.dk

Bornholm

Fra præsteforeningen kommer:
Ole Bjerglund Thomsen

Kl. 8.30 – 12.30
Green Solution
Strandvejen 79
3700 Rønne

Tilmelding: megja@km.dk

31. august 2021

København

Fra Præsteforeningen kommer:
Per Bucholdt Andreasen

Fra folketinget kommer:
Jens Rohde (KD)
Rosa Lund (EL)

Kl. 16.30 – 21.00
Garnisons sognegård
Sankt Annæ Pl. 4
1250 København K

Tilmelding: lkob@km.dk

Helsingør

Fra Præsteforeningen kommer:
Niels Grunnet

Fra folketinget kommer:
Birgitte Bergman (K)

Kl. 16.30 – 21.00
Sognehuset i Hareskov,
Skandrups Alle 34
Værløse 3500

Tilmelding: ckt@km.dk

Lolland-Falster

Fra Præsteforeningen kommer:
Christen Staghøj Sinding

Fra folketinget kommer:
Louise Schack Elholm (V)
Christian Juhl (EL)

Kl. 16.30 – 21.00
Oreby Kro,
Orebygaard 2
4990 Sakskøbing

Tilmelding: mtr@km.dk

16. september 2021

Sydslesvig

Fra Præsteforeningen kommer:
Per Bucholdt Andreasen

Kl. 10:00 – 12:00
Det danske hus i Sporskifte
Alter Husumer Weg 220
24941 Flensburg
Der vil være frokost efterfølgende